Sünnete Göre Delilleri ile Gusül Abdestin Nasıl Alınır

Gusül abdestini Peygamber Efendimiz Muhammed (s.a.v)’in takbiki ile yani sünnete uygun nasıl alırız? Sünnete göre Gusül abdesti almak

Sünnete göre Gusülün Yapılışı

Guslün farzı 3’tür.
1- Ağzı gargara yaparak dolu dolu yıkamak
2- Burna derin çekerek yıkamaz
3-Bütün vücudu kuru yer bırakmadan yıkamak.

Cünüplük sebebiyle gusül alırken önce eller yıkanarak başlanır. Sonra cinsel organ yıkanır. ardından namaz abdesti gibi abdest alınır. Fakat ayaklarını sonraya bırakır.

Daha sonra başına ve bütün vücuduna su döker. En sonunda yıkandığı yerden çıkarken ayaklarını yıkar. (Şayet bulunduğu yer suyu biriktiren bir yer değilse ayaklarını yıkamayı sona bırakmaz) Aişe (Radıyallahu anh), Enes ve Meymune (r.a) Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem)in bu şekilde guslettiğini rivayet etmişlerdir. Bu rivayetlerin en tam ifadelisi meymune (R.anha)’nın hadisidir. O, şöyle söyledi:

“Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e cünüplükten dolayı gusletmesi için su hazırladım. Sol eliyle kabı aldı. Sağ eline eğdi. Ellerini üç defa yıkadı. Sonra tenasül uzvunu temizledi. Sonra elleriyle duvara yöneldi ve onları toprakla ovuşturdu. Daha sonra ayaklarını yıkamaksızın namaz abdesti gibi abdest aldı. Üç defa başına ve bütün vücuduna su döktü. En sonunda da yıkandığı yerden biraz uzaklaşıp iki ayağını yıkadı.” (Buhari, Gusl 10; Müslim, Hayz 317; Ebu Davud, Taharet 98)

Burada okuyucularımızın yanlış anlamaması için şunu da aktarmak gerekir ki, Resulüllah Efendimiz gusül alacağı zaman peştamal kullanırdı ki bu sünnettir, edeptir. Banyo her ne kadar bizim mahremimiz olsa da Allah’dan ve meleklerden haya eden bir insan mahrem bölgelerini kapatması adaba uygun olanıdır.

Gusülden önce abdest almak Hanefilere göre vacib değildir.

Gusül alan kişi abdest de almış demektir.

Guslederken vücudun ovulması şart değildir ancak suyu bütün kıl diplerine kadar ulaştırıp kalbinizin mutmain olması için ovabilirsiniz.

Siz gerektiği gibi gusül aldıysanız kuru yer kaldı mı diye vesveseye girmenize gerek yoktur. Gusül olmuş demektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*