Ana Sayfa > Dini Bilgiler > Düşman’dan Kurtaran Kureyş Suresinin Sırrı Nedir?

Düşman’dan Kurtaran Kureyş Suresinin Sırrı Nedir?

“Kim, Kureyş Suresini okursa, Allah ona, Kabe’yi tavaf edenlerin ve orada itikafta bulunanların adedinin on katı hasene verir.” diye rivayet edilir.  Kureyş Peygamberimizin mensup olduğu kabilenin adıdır.

Kuranın sırları vardır. Kuranda yer alan surelerin sırları vardır. Okudukça bu sırlar kendini açar. İdrakine vararak okumak için Kuran surelerinin sırlarını sizinle paylaşıyoruz. Bu yazımızda Kureyş suresinin sırlarını öğrenebilirsiniz. İşte Kureyş suresinin sırları…

Kuranı Kerim’de olan Kureyş süresinin bir çok fazileti ve sırları hadisi şerifle günümüze kadar gelmiştir. Her surenin bir çok özelliği vardır.

Her bir ayet ve sure Allah kelâmı olmakla beraber herbirinin ayrı ayrı özellikleri vardır. Hz. Muhammed‘in sallallahu aleyhi vesellem bağlı olduğu Kureyş kabilesinden söz ettiği için bu adla anılır.

Arab dilinin Kureyş kabîlesince konuşulan lehçesi. Kur’an-ı kerîm bu lehçe üzerine inmiş ve bu lehçe üzerine yazılmıştır.

Sûrede Kureyş’e Câhiliye döneminde verilen ticarî imtiyazlardan, emniyet, istikrar, zenginlik vb. nimetlerden bahsedilmekte, nimetlere şükür ve Allah’a kulluk etmenin önemine dikkat çekilmektedir.

Kureyş sûresinin faziletiyle ilgili bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah Teâlâ Kureyşlileri yedi özellikle üstün kılmıştır? Ben onlardanım; nübüvvet onlardadır; Mekke’nin hâcibliği onlardadır; Mekke’nin su dağıtma işlemi (sikâye) onlardadır; Allah, fil ordusuna karşı onları muzaffer kılmıştır; onlar, kendilerinden başkası Allah’a ibadet etmezken, sürekli Allah’a ibadet etmişlerdir; Allah onlar hakkında Kur’ân’da bir sure indirmiştir” Rasûlüllah sonra Kureyş sûresini okumuştur.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Kureyş suresini okursa, Allah’u Teala ona, Kâbe’yi tavaf edenlerin ve orada itikafta bulunanların sayısınca on hasene verir.”(1)

İmam Rabbani (Kuddise Sirruh) hazretleri buyurdu ki: “Korkulu yerlerde ve düşman karşısında emin ve rahat olmak için Kureyş suresini her gün ve her gece 11 defa okumalıdır.”

Rivayet Edildi ki:

Bu sureyi her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunur, geçim darlığı, yoksulluk, fakirlik çekmez.

Hacca giden bir müslüman, evinden ayrılırken iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra “Kureyş ve Ayetü’l-Kürsi” yi okursa, dönünceye kadar bütün musibetlerden emniyette ve selamette bulunur.

Bir kimse, herhangi bir ürün üzerine Kureyş suresini yedi kere okur ve üfürürse, o ürün bereketli olur.

Bir kimse, bu sureyi yiyeceklerin üzerine üflerse, o yiyeceklerden gelecek olan hastalıklardan korunur.

Güzel ahlaka sahip olmak, musibetlerden emin olmak ve zenginlik için 7 defa okunur.

Her kim Cuma gecesi yatsı namazından sonra bu sureyi 1000 kere okuyup abdestli olarak yatarsa, umulur ki Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i rüyasında görür.

Böbrek hastalıklarından şifa bulmak isteyen kişi, bu sureyi okumaya devam etsin.

KUREYŞ SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE YARARLARI

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki:

“Kim, Kureyş Sûresini okursa, Allahü Teâlâ ona, Kâ’-be’yi tavâf edenlerin ve orada i’tikâfta bulunanların adedinin on katı hasene verir.”

İmam Rabbani (Kuddise Sirruh) hazretleri buyurdu ki: “Korkulu yerlerde ve düşman karşısında emin ve rahat olmak için Kureyş suresini her gün ve her gece 11 defa okumalıdır.” Rivayet Edildi ki: Bu sureyi her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunur, geçim darlığı, yoksulluk, fakirlik çekmez. Hacca giden bir müslüman, evinden ayrılırken iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra “Kureyş ve Ayetü’l-Kürsi” yi okursa, dönünceye kadar bütün musibetlerden emniyette ve selamette bulunur.

Güzel ahlaka sahip olmak, musibetlerden emin olmak ve zenginlik için yedi kere okunur.
Bu sure böbrek hastalıklardan şifa bulmak isteyen bir kimse için, okumaya devam etmelidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir