Şifa Veren Sure Hucurat Suresinin Sırları!

Medine döneminde naz,l olan Hucurat suresi Kuran’da 49. sırada yer alıyor.

Adını 4. ayetinde geçen hucurat kelimesinden alan Hucurat suresi ahlak kuralları yer alıyor. Peki Hucurat suresinin sırları nelerdir? İşte şifa veren Hucurat suresinin sırları…

Hucurat süresinin fazileti ve sırları anlamak için birinci kaynağımız kendisi ve Hz. Peygamberimizin hadisleridir. Kur’ân’ın isimlerinden birisi de “Nûr”dur. Nurun anlamlarından biri de, etrafı aydınlatan ve görmeye yardım eden ışıktır. Kur’ân, insana maddi-manevî bir ışıktır. Ona yol gösteren bir lambadır. Onun için Kişi Hucurat süresinin ayetlerini okuduğu zaman bazı manevi armağanlar verilir. Ayrıca Âyet ve hadiste üzerinde bu kadar hassasiyetle durulan Kur’ân okuma işi, tarih boyunca Müslümanlar tarafından önemle yerine getirilmiş ve faziletine binaen Kur’ân, daha çok da geceleri okunmuştur.

Her surenin bir çok özelliği vardır. Her bir ayet ve sure Allah kelâmı olmakla beraber herbirinin ayrı ayrı özellikleri vardır.

Kur’ân, insanları yolların en doğrusuna götürür. Gerek insanların kendileriyle olan münasebetlerinde, gerek insanların birbirleriyle olan münasebetlerinde ve gerekse devletlerarası münasebetlerde Kur’ân, en ideal ve mükemmel yolu gösterir.

Kur’ân-ı kerîmin kırk dokuzuncu sûresi

Hucurât sûresi Medîne’de nâzil oldu (indi). On sekiz âyet-i kerîmedir. Dördüncü âyet-i kerîmede geçen Hucurât kelimesinden dolayı sûreye bu isim verilmiştir. Sûrede, bir kısım ahlâk kuralları ile Peygamber efendimize ve insanların birbirlerine karşı nasıl davranacakları bildirilmektedir.

HUCURAT SÛRESİ’NİN FAZİLETİ VE SIRLARI

Kim Hucurât sûresini okursa, Allahü teâlâya itâat edenlerin sevâbı kadar sevâb verilir. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)

Hucurat suresini çaresiz dertlere düşmüş bir kimse yedi defa okuyacak olursa, Allah u teala kendisini düşmüş olduğu dertten kurtarır.Hucurat Suresi Kuranı kerimin 516. sayfasındadır.18 ayettir.

Hamile bir kadın bu sureyi okursa karnındaki cenin, bi-iznillah tüm kötülüklerden korunur.

Bedensel Rahatsızlıkları olan müminler,bi-iznillah tüm rahatsızlıklardan korunur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*