Ana Sayfa > Dini Bilgiler > Cuma Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır? Nasıl Kılınır?

Müslüman olmanın gerekliliklerinden olan Cuma namazının kaç rekat olduğu nasıl kılındığı yazımızda.

Müslüman olmanın gerekliliklerinden olan Cuma namazının kaç rekat olduğunu ve nasıl kılındığını her Müslümanın bilmesi gerekir.

Cuma namazının kaç rekat olduğunu ve nasıl kılındığını, Cuma namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? konulu haberimizi okuyup öğrenebilirsiniz.

Cuma günü 16 rekat namaz kılınır. [Bunun iki rekatını kılmak farzdır. Öğle namazından daha kuvvetli farzdır.] Bunlar sırası ile şöyledir:

  1. Önce, Cumanın dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu sünnet, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sonra, cami içinde ikinci ezan ve hutbe okunur. Hutbe okunduktan sonra, ikamet okunup, cemaat ile Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.
  2. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık son sünneti kılınır. Bunun kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir.
  3. Bundan sonra, “Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir denilen bir namaz kılınır.
  4. Sonra da, sabah namazının sünneti gibi iki rekat vaktin sünneti kılınır. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbihler okunup, dua edilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir