Tavşan Eti Dinimize Göre Helalmi?

Bazı kaynaklarda Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in tavşan etini yemediği bu nedenle tavşan etinin haram olabileceği konusunda bilgiler yer alıyor.

Bazı kaynaklarda Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in tavşan etini yemediği bu nedenle tavşan etinin haram olabileceği konusunda bilgiler yer alıyor. Ancak Resulullah efendimizin tavşan etini yememesi onu haram kılmaz. Örneğin soğan, sarımsak da yemezdi. Bunları mescide gideceği zaman kötü kokmamak için yememiştir, toplum içine girmemek kaydıyla yenmesi için izin vermiştir.

Tavşan eti de helaldir. (Dürer, Mecma’ul-enhür)
Abdullah ibni Abbas hazretleri buyurdu ki: Resulullah ile otururken, bir köylü tavşan kebabı hediye getirdi. Bize (yiyin) buyurdu. Muhammed bin Safvan dedi ki: İki tavşan yakaladım, kestim. Resulullah’a sordum. İkisini de yememi emretti. (Bedayi)

Tavşanın yenmesi hakkındaki bir başka rivayete göre:
Hazret-i Enes’ten rivayetle: Avladığımız tavşanı Ebu Talha’ya getirdim. O da tavşanı keskin bir taşla kesti. (Şu budu Resulullah’a götür) dedi. Hemen götürdüm. Resulullah onu yedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

Hazret-i Cabir’den rivayetle: Kavmimden biri, taşla kestiği tavşanı Resulullah’a soruncaya kadar bekletti. Efendimiz yemesini emretti. (Tirmizi)

Halid ibn-ül Huveyris hazretleri anlatır: Bir adam, avladığı tavşanı getirip Abdullah İbni Ömer’e, (Bunun eti yenir mi?) diye sordu. O da, (Bir tavşan Resulullah’a getirildi. Ne yedi, ne de yenmesini yasakladı) dedi. (Ebu Davud)

Bu hadis-i şeriflerin ışığında tavşan etini yemenin helal olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Fıkıh kitaplarında tavşan etiyle ilgili hükümler:
Tavşan yemek helaldir. (Mülteka)
Tavşan eti yemek helaldir; çünkü tavşan, yırtıcı hayvan değildir. (Dürr-ül-münteka)
Her çeşit tavşan etini yemek helaldir. (Kuduri)
Tavşan etini yemek helaldir. Tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez, geyik gibidir. (Cevhere)

Buradan da anlaşılacağı üzere tavşan etinin mubah olduğu sözbirliği ile açıklanmıştır, çünkü tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez. Geyik gibidir. Ot yer. Fıkıh kitapları, tavşanın helal olduğunu açıkça yazıyorlar. Böylece, haram diyenleri reddediyorlar. (Dürer haşiyesi)

Alevilikte tavşan eti neden yenmez?

Şiilerin ve Alevilerin tavşan yememelerinin sebebi tavşanın tıpkım insanlar gibi hayız (adet) görmesi ve Resulullah (sav) Efendimizin bazı rivayetlerde nakledildiğine göre tavşan etini yememiş olmasıdır.

Tavşan etini yemeli mi?
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in çeşitli nedenlerle kimi zaman tavşan etini yemediği konusunda rivayetler vardır ancak haram olduğunun bildirilmesine dair herhangi bir delil yoktur. Bu nedenle alimler tavşan etinin yenebileceğini bildirmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*