Ana Sayfa > Dini Bilgiler > Evlendiği Gün Vefat Eden Sahabi Kimdir?

Evlendiği Gün Vefat Eden Sahabi Kimdir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) zamanında Hifa Hatun isminde bir sahabe annemiz vardı.

Bu hanım sahabe çok ama çok güzeldi. Onunla evlenebilmek için birçok sahabe kese kese altın yollar, kimi develer hediye ederdi ama Hifa Hatun hiçbirini kabul etmezdi.

Bir gün Hifa Hatun, Peygamber Efendimize (s.a.v); “Ey Allah’ın Resulü bana öyle bir ibadet buyurun ki Allah’ın rızasını kazanayım” der.

Hifa Hatun Peygamber Efendimizden namaz veya oruç gibi şeyler beklerken Peygamber Efendimiz (s.a.v); “Ey Hifa!

Bekar insanın imanı yarımdır, sen evlen ki imanın tamam olsun” buyurur.
Hifa Hatun; “Ey Allah’ın Resulü ben yalnız Allah rızası için evlenirim o zaman evleneceğim kişiyi de siz belirleyin” der.

Orada bulunanlar merakla bakarak acaba Peygamber Efendimiz kimi seçecek, Hifa Hatunla kimin evlenmesini isteyecek diye düşünürler. Peygamber (s.a.v); “Yarın sabah namazına ilk gelenle Hifa Hatunu evlendireceğim” der.

Onunla evlenmek isteyenler sabah ilk ben mescide gideceğim hatta bazıları acaba uyumasam da sabah ilk ben mi gitsem diye içlerinden geçirirler.

Öte yandan adı Suheyf olan bir sahabe de vardır. Bu sahabe ise parası olmadığı hatta başını sokacak bir evi bile olmadığı için hiç böyle bir niyete dahil olmaz.

Suheyf (r.a), nerede yemek bulursa orada yemek yer nerede uykusu gelse orada uyur, devamlı Allah Teala’ya ibadetle meşgul olurdu. Kendisini Hifa Hatun’a asla layık görmez. Allah Teala’nın takdirine bakın ki Hifa Hatunla evlenmek için niyetlenen her sahabenin uykusu gelir ve hepsi uykuda kalır. Mescide ilk giden ise Suheyf (r.a) olur. Namaz kılındıktan sonra Efendimiz (s.a.v) Hifa Hatunu çağırtıp; “Seni Suheyf ile evlendirmek istiyorum” der ve Suheyf’e dönerek; “Sen hanımına mehir olarak ne verebilirsin?” buyurur.

Suheyf (r.a) her iki elini açıp; “Ey Allah’ın Resulü benim bir şeyim yok ki” diyecekken Hifa Hatun, Suheyf (r.a) diğer sahabelerin içinde mahcup olmasın diye bir kese içerisinde ona altın vererek bunu mehiri olarak vermesini söyler.

Daha sonra evlendikleri ilk gün Suheyf (r.a), hanımı Hifa Hatuna der ki; “Ey Hifa! Sen benimle sadece Allah (c.c) rızası için evlendin. Bu nedenle sen sabretmek, ben de senin gibi müslüman ve dinine sadık biri ile evlendiğim için şükretmek zorundayım. Gel iyisi mi biz seninle bu ilk gecemizi ibadetle geçirelim” der.

Sabaha kadar ibadet ederler her secdede gözyaşı dökerler. Sabah olunca Suheyf (r.a) mescide gider. Namazdan sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v); “Ey Suheyf, gece ne yaptığınızı sen mi anlatırsın yoksa ben mi anlatayım?” buyurur.

Suheyf (r.a) ise; “Allah ve Resulü daha iyi bilir” der.

Rasulullah (s.a.v); “Sizin geceki halinizden dolayı Allah (c.c) sizin tüm günahlarınızı affetti” der.

Bunun üzerine Suheyf (r.a); “Ey Allah Resulü, ne olur bana dua edin de o halde ben bir daha günah işlemeden Allah (c.c) benim ruhumu alsın” der ve oracıkta ruhunu Rahman’a teslim eder. Bu olay üzerine sahabeler; “Ey Allah’ın Resulü, gece onların hali nasıldı?” diye merakla sorarlar.
Peygamber (s.a.v) buyururlar ki; “Onlar bütün gecelerini Allah için ibadetle geçirdiler.” Orada bulunanlar şaşırınca Efendimiz (s.a.v); “Size şaşıracağınız bir haber daha vereyim mi? Az önce Hifa Hatun da evde vefat etti” der.”
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir