1. İÇERİKLER

  2. DİNİ BİLGİLER

  3. Rızkı Artıran Maide suresi ve Sırları
Rızkı Artıran Maide suresi ve Sırları

Rızkı Artıran Maide suresi ve Sırları

Medine döneminde nazil olan Maide suresi hidayet rehberimiz son mukaddes kitap Kuran'da 5. sırada yer alıyor.

A+A-

Kur’ân-ı kerîmin beşinci sûresi.

Mâide sûresi Medîne’de nâzil oldu (indi). Yüz yirmi âyet-i kerîmedir. 112 ve 114. âyet-i kerîmelerde Îsâ aleyhisselâm zamânında gökten indirilmesi istenen bir sofradan bahsedildiği için sûre bu ismi almıştır. Sûrede; Îsâ aleyhisselâmın hac, abdest, g usül, teyemmüm; içki ve kumar yasağı, ictimâî (sosyal) ve ahlâkî münâsebetler, helâl ve haram yiyecekler anlatılmaktadır. (İbn-i Abbâs, Râzî, Taberî)

MAİDE SÛRESFNİN FAZİLETİ VE SIRLARI

1- Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Erkeklerinize Maide Suresini, kadınlarınıza da Nur Suresini öğretiniz.”(1)

2 – Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim, Maide suresini okursa, Cenab-ı Hak dünyada yaşayan yahudi ve Hristiyanların adedince ona hasene yazar.”(2)

Maide Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler
1- Maide Suresi, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e deve üzerinde iken nazil oldu. Bu surenin esrar ve azametinden dolayı deve bile Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i yüklenmeye takat getiremedi ve Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) deveden indi.

2 – Bu sureye meleküt aleminde “kurtarıcı” denir. Kendisini okuyan kimseyi, kıyamet günü azap meleklerinin elinden kurtarır.

3 – Her gün okumaya devam eden, kıyamet günü azaptan emin olur.

4 – Her türlü zarardan korunmak için bu mübarek sure yedi kere okunur.

5 – 40 kere okumak, rızkın artmasına vesiledir.

6 – Bir kimseyi içki ve kumardan, zina etmekten, faiz yemekten ve benzeri kötü ahlaktan vazgeçirmek için, Cuma namazından sonra temiz bir tabağa safran mürekkebi ile Maide Suresinin 90, 91 ve 92. ayetleri yazılır ve o tabağa su koyup içirilirse, Allah2u Teala’nın inziyle bu durumdan kurtulur.

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.