Sosyal Medyanın Zararları; Depresyon ve Yalnızlık

Sosyal Medyanın Zararları; Depresyon ve Yalnızlık
27 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 2.426 kez okundu.

Sosyal medyanın insanları yalnızlık ve depresyona sürüklediği konusunda yapılan ilk kapsamlı araştırmayı yürüten Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji Bölümü ‘sosyal medyaya fazla vakit harcamanın ruh sağlığını olumsuz etkilediğini’ açıkladı.

Dünyada 40 milyondan fazla ‘modern köle’ var
Özgür Yürü Vakfı’nın Küresel Kölelik Endeksi Raporu’na göre, dünya genelinde 40 milyon 300 bin ‘modern köle’ bulunuyor.

Facebook, SnapChat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının insanları yalnızlığa ve depresyona sürüklediği artık sadece bir iddia değil.

Bu alanda yapılan ilk kapsamlı araştırma sosyal medyaya fazla vakit harcamanın ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Journal of Social and Clinical Psychology’de yayınlanan araştırmada, “Sosyal medya kullanımını kısıtlayanların yalnızlık hislerinde ve depresyon seviyelerinde, alışkanlıklarını değiştirmeyenlere oranla önemli ölçüde azalma gözlemlendi. Her iki grupta da kaygı ve huzursuzluk duygularında azalma olmasıysa, sosyal medyaya ne kadar vakit ayrıldığının bireysel olarak gözlemlenmesinin faydalı olduğuna işaret etmektedir.” denildi.

Sosyal medya, yalnızlık ve depresyonu körüklüyor

Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji Bölümünün yürüttüğü araştırmada, 143 öğrencinin sosyal medya alışkanlıkları 4 hafta boyunca takip edildi. İlk hafta tüm katılımcıların telefon uygulamalarına harcadıkları zamanla ruh halleri gözlemlendi.

Kalan haftalarda ise kullanıcılar arasından bir grup Snapchat, Instagram ve Facebook uygulamalarına günde sadece 10 dakika ayırırken diğerlerinden ise normal alışkanlıklarına devam etmesi istendi. Katılımcıların her gün sosyal medyaya ne kadar vakit ayırdıkları ise iPhone üzerinden, pil kullanım bilgilerine bakılarak takip edildi.

Araştırma ekibi, sosyal ağlara ayrılan vaktin kısaltılmasının insan sağlığına önemli ölçüde olumlu yansıyacağını söylüyor ve günlük 30 dakika ile sınırlandırılmasını tavsiye ediyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git