Cuma Suresi Bize Ne Anlatır

Cuma Suresi Bize Ne Anlatır
16 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 6.583 kez okundu.

Cuma Suresi 11 ayettir. adını 9. Ayetindeki Cuma kelimesinden alır

Peygamberi Muhammed’i müminlerden henüz kendilerine katılmamış bulunan diğer insanlara da göndermiştir o azîz’dir hakîm’dir Hz Muhammed bütün milletlere gönderilmiş son peygamberdir ve kıyamete kadar gelecek bütün insanların peygamberidir.

Bu Allah’ın lütfudur onu dilediğine verir…4

Tevrat ile yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu ciltlerle kitap taşıyan merkebin durumu gibidir bu ayette ümmetin Muhammede Şu mesaj verilmektedir: Kur’an’ı taşıma zorunluluğu size verilmiştir. Bu sorumluluğu yerine getirmenin en büyük şartı Kuran’ı hayata taşımak ve Kuran ile yaşamaktadır bunun da şartı Kur’an anlamaktır. Eğer böyle yapmazsanız israiloğullarının tevrat’a yaptığını Siz de Kuran’a yapmış olursunuz.

De ki ey Yahudiler bütün insanlar değil de yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız bunda da samimi iseniz Haydi ölümü temenni edin bakalım. 6

Ama onlar önceden yaptıklarından dolayı ölümü asla temenni etmezler Allah zalimleri çok iyi bilir. 7

Ey iman edenler cuma günü namaz a çağrıldığı ezan okunduğu zaman hemen Allah’ı anmaya koşun ve alış-verişi bırakın Eğer binmiş olsanız Elbette Bu sizin için daha hayırlıdır. 9

Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin Allah’ı çokça zikredin… 10

Onlar bir ticaret ve eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona giderler ve seni ayakta bırakırlar de ki Allah’ın yanında bulunan eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır Allah rızkı verenlerin en hayırlısıdır.(11)

Rivayete göre Medine’de kıtlık yaşanan bir dönemde Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem cuma hutbesini okurken oradan yüklü bir Kervan geçiyordu kervanın geldiğine işaret eden dev sesini duyunca herkes kervana koştu mescitte sadece 12 kişi kaldı ayet bunun üzerine nazil oldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git