Fatma Ergül Çifçi

Fatma Ergül Çifçi

Cami ve Hayat

A+A-

Cami ve hayat
Yüce Allah yeryüzünde olan her şeyi insan için yaratmış göklerde ve yerde olan bütün varlıkları insanın hizmetine vermiştir ( Nahl,13/16). İnsanı da kendisine kulluk etsin diye yaratmıştır ( zariyat 51 /156). Bu kulluğun nasıl olacağını yaşamın başlangıcı ile beraber peygamber göndererek kutsal kitaplar indirerek insanlara açıklamıştır.

İnsanlığa gönderilen dinler içerisinde ilkeler mevcuttur bu ilkeler ile beraber insanların topluca ibadet etmeleri gereken yerler İslam tarihinin çeşitli dönemlerinde farklı isimlerle anılsa da tevhid dininin gönüllülerinin bir ve beraber oldukları yerler olarak hizmet veren camilerimiz mevcuttur.

Camilerimiz aşta din hizmetlerinin yürütüldüğü en önemli kurum olmakla beraber ilim ve hikmet yuvası olarak insanların en vazgeçilmez kutsal mekanları olarak göze çarpmaktadır.

Hazreti peygamber bana yeryüzü mescit yapıldı ve temiz kılındı (Buhari) buyurarak Medine'ye hicretleri esnasında ve daha sonra gerçekleştirmiş olduğu en önemli iş mescit inşası olmuştur şehirleşme planında ilk temel unsur olarak mescidi nebeviyi inşa etmiş ve insanların bir araya geldikleri eğitimin yapıldığı istişare edilmek suretiyle önemli kararların alındığı yer haline gelmiştir. Mescidi Nebevi sosyal hayatın daha düzgün devam edebilmesi için en temel unsurların başında hep camiler ön planda tutulmuştur.

dağınık şeyi toplamak biriktirmek birleştirmek elbisegiymek anlamında olan cami tüm farklılıkları ortadan kaldırarak bütün müminleri tek çatı altında toplayan Müslümanlık nişanlıdır.

Camiler peygamber efendimizden bu yana eğitim öğretim faaliyetlerinin merkezi olmuştur Medine'de okuma yazma öğretiminin ilk başladığı ve aralıksız sürdürdüğü yer olan mescitlerde sayısız alim yetişmiş ve alimler kendi talebelerini de buralarda yetiştirmişlerdir. camilerimiz müminlerin bilmediklerini öğrendikleri bildiklerini ise yeniden kaldırıldıkları birer eğitim yuvalarıdir.

Camiler insanlar sadece bedenen birleştiren yerler değildirler. aynı şekilde ruhları birleştiren manevi atı sağlamlaştıran birlik ve beraberliğe katkı sağlayan mekanlardır. ırk mezhep ayrımı yoktur camilerde. Zengin fakir amir memur işçi işveren ayrımı yoktur. aynı safta omuz omuza bir araya gelen insanlar kendilerinde bulunan sıfatları bir tarafa bırakarak aynı rabbe yönelmek aynı kıbleye doğru bir duruş sergilemek üzere camilerde bir araya gelirler.

Camilerdeki birliktelik gönüllere ferahlık vererek sevgi ve saygının ihdas edilmesine zemin hazırlar. sıkıntılar çözümler ip insanların birbiriyle irtibatı koparma dığı yardıma muhtaç olanların tespit edilip sıkıntılarının giderildiği yerdir camiler.

Çocuklu hoplayıp zıplayarak camilerde yaşayan namaz esnasında ağlayıp gülüşen çocuklardan beli bükülmüş ihtiyarlarınız a kadar tüm gönüllerden bağlıları içinde barındıran camilerimiz ilk günkü gibi günümüzde de işlevi değişmemiştir. Kitle iletişim araçları ne kadar günümüze gelişi hayatımıza girseler bile bir mahalle köy kasaba camisi'nin kürsüsü ve minberinin işlevini asla göremezler. Camilerimiz ruha güç veren duruşuyla sıcaklığıyla ve tüm insanlığı kucaklayan açıklığıyla sosyal hayatın en etkili iletişim merkezidir. Nerede olursa olsun cami hayatın merkezidir.

Caminin hazzını alan mümin camide ayrıldığı zaman beden uzakta kalsa bile kalbi ile ve Zihni ile hep orada olur. Cami bir mümin için hayatın tüm meşgal ellerinden sıkıntılarından arınıp nefes aldığı mekandir. mümin mescide sudaki balık gibidir yani balık nasıl suda nefes alıp Can buluyorsa mümin ve aynı şekilde Allah'ın evinde hayat bulur. Kıldığı namaza okuduğu kur'an'la tesbih ve dualarla canına Can Katar.

Fatma Ergül çifçi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.