1. İÇERİKLER

  2. HUTBELER

  3. 9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi Yayınlandı!
9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi Yayınlandı!

9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi Yayınlandı!

Haftanın en önemli günü olan Cuma günü Müslümanların birliktelik mesajı verdiği en önemli günlerdendir. 9 Ekim 2020 ( 09.10.2020 ) Cuma Namazında Diyanet 9 Ekim Cuma hutbesi yayınlandı. Cuma Hutbesinin bu haftaki konusu MÜMİNİN YUMUŞAK HUYLULUĞU oldu.

A+A-

9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi Yayınlandı!

Cuma Hutbesi 9 Ekim 2020 ( 09.10.2020 ) Cuma Hutbesi

9 Ekim 2020 Cuma günü kılınacak olan Cuma namazında okunacak olan Cuma hutbesi

Haftanın en önemli günü olan Cuma günü geldiğinde İslam alemi cumaya giderek ibadetlerini yerine getiriyor.

Camiye gidip hutbe dinlemek isteyen Müslümanlar ise bu haftaki hutbenin yayınlanıp yayınlanmadığını sorguluyor. Küresel salgın koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında, vatandaşlar, Cuma namazı için hazırlık yapıyor.

Peki, Bu haftanın Cuma hutbesi konusu ne? İşte 9 Ekim Cuma hutbesinin konusu " MÜMİNİN YUMUŞAK HUYLULUĞU" 9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi (09.10.2020) Detaylar haberimizde.

Türkiye Geneli Okunan Haftanın Cuma Hutbesi

Tarih: 09.10.2020

MÜMİNİN YUMUŞAK HUYLULUĞU

Muhterem Müslümanlar!

Din-i mübîn-i İslam’da iman, ibadet ve güzel ahlak bir bütündür. Yüce dinimiz biz müminlere samimiyetle ibadete devam etmenin yanı sıra, güzel ahlak sahibi ve geçim ehli olmayı öğütler. Bilhassa ailemizle, komşularımızla, akraba ve arkadaşlarımızla iyi niyet, hakkaniyet ve merhamete dayalı ilişkiler kurmamızı ister. Muhatap olduğumuz herkesi Allah’ın yarattığı ve gözettiği bilinciyle saygılı ve nezaketli davranmamızı tavsiye eder.

Aziz Müminler!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) insanlık için en güzel örnektir. O, bizlere erdemli bir kul olmanın ve insanlarla güzel geçinmenin yollarını bizzat yaşayarak öğretmiştir. Allah Resûlü (s.a.s), yumuşak huylu, zarif ve ince ruhlu bir insandı. Edep, hayâ ve tevazu sahibiydi. Çevresindekilere huzur ve güven verir, korku ve endişe yaymazdı. Ailesine ve ashabına karşı yüreği sevgi ve şefkat doluydu. İyi günde olduğu kadar, zor zamanda da sabırlı, hoşgörülü ve affediciydi. Cenâb-ı Hak, Peygamberimizin bu vasfını şöyle övmüştür: “Sen onlara Allah’ın lütfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz onlar etrafından dağılır giderlerdi.”[i]

Kıymetli Müslümanlar!

Sevgili Peygamberimizi rehber edinen müminler olarak, hasbi ve samimi davranmayı prensip edinelim. Vefalı ve fedakâr, temiz özlü ve doğru sözlü olmak için emek verelim. Unutmayalım ki, riyâkar, menfaatçi, kibirli ve ikiyüzlü kişi, Allah katında da insanlar arasında da sevgi ve değer göremez. İyi huylu bir müminin hayatında kötü söze, kaba davranışa, şiddet ve nefrete yer yoktur. Zira o, Peygamberimizin şu sözlerini daima hatırında tutar: “Mümin cana yakındır. İnsanlarla yakınlık kurmayan ve kendisiyle yakınlık kurulamayan kimsede hayır yoktur.”[1] “Kendisi cehennem ateşine ve cehennem ateşi de kendisine haram olan kişiyi size bildireyim mi? Cana yakın, yumuşak huylu, kolaylaştırıcı kimse.” [2]

Değerli Müminler!

İçinde yaşadığımız bu aziz milletin ve bu müstesna toplumun değerini bilelim. Sevinci ve kederi, varlığı ve yokluğu paylaşalım. Hal ve hareketlerimizle birbirimize sükûnet, huzur ve muhabbet aşılayalım. Başta eşimiz ve çocuklarımız olmak üzere güler yüzümüzü, güzel sözümüzü, insaf ve anlayışımızı kimseden esirgemeyelim. Böylelikle hem kendimiz hem de çevremizdekiler için hayatı kolaylaştıralım.

Aziz Müslümanlar!

Hutbemin sonunda, işgal atındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

9 Ekim 2020 Cuma Hutbesi İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

 

[1] Âl-i İmrân, 3/159.

[1] İbn Hanbel, II, 400.

[1] Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 45.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.