1. İÇERİKLER

  2. HUTBELER

  3. 18 Aralık Cuma Hutbesi - 2020
18 Aralık Cuma Hutbesi - 2020

18 Aralık Cuma Hutbesi - 2020

Diyanet 18 Aralık Cuma Hutbesi! Cuma günü tüm Türkiye'de okunan 18 Aralık 2020 ( 18.12.2020 ) Cuma Namazında okunacak olan Diyanet 18 Aralık Cuma hutbesi yayınlandı. Cuma Hutbesinin konusu "MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR" oldu.

A+A-

18 Aralık 2020 Cuma Hutbesi Yayınlandı!

Cuma Hutbesi 18 Aralık 2020 ( 18.12.2020 ) Cuma Hutbesi

18 Aralık 2020 Cuma günü kılınacak olan Cuma namazında okunacak olan Cuma hutbesi

Peki, Bu haftanın Cuma hutbesi konusu ne? İşte (18.12.2020) 18 Aralık Cuma hutbesi konusu "MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR"  18 Aralık 2020 Cuma Hutbesi Detaylar haberimizde...

Tarih: 18.12.2020

MÜMİN HER İŞİNDE MUTEDİLDİR

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah’ın sana verdiğinden âhiret yurdunu kazanmaya bak. Dünyadan da nasibini unutma! Allah’ın sana iyilikte bulunması gibi, sen de insanlara iyilikte bulun. Yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışma. Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.”[i]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Orta yolu tutun![ii]

Aziz Müminler!

İslâm, itidal dinidir. Bizlere hayatımızın her alanında ölçülü ve dengeli olmayı emreder. Aşırılıktan uzak durmayı, istikamet üzere yaşamayı, sağduyulu ve tutarlı davranmayı öğütler.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanoğlu madde ile mana, beden ile ruh, dünya ile ahiret arasındaki dengeyi koruduğu sürece mutlu olacaktır. Dünyamızda huzur ve barışın hâkim olması da ancak ilâhî dengeyi korumakla mümkündür. Alışverişte, eğlencede, yeme-içmede, giyim-kuşamda, konuşmada ve yazmada, hatta dini konularda aşırı uçlara savrulmak, insana da topluma da zarar verecektir. 

Değerli Kardeşlerim!

Müminler olarak bize yakışan, Rabbimizin kâinatın her zerresine işlediği muhteşem dengeyi hayatımıza taşımaktır. İfrat ve tefrite kaçmadan orta yolu izlemektir. Kederde ve sevinçte, öfkede ve mutlulukta ölçüyü kaçırmamaktır. “Aşırıya kaçmayın, dosdoğru yolu tutun ve böyle davrandığınız için alacağınız mükâfattan dolayı sevinin.”[1] buyuran Sevgili Peygamberimizin çağrısına uymaktır.

Ne mutlu, Rabbimizin emrettiği gibi mutedil bir hayat sürenlere! Aşırılıklardan uzak durup istikametini muhafaza edenlere!

[1] Kasas, 28/77.

[1] İbn Mâce, Zühd, 28.

[1] Buhârî, Îmân, 29.

İÇERİĞE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.